Tyúkalakúak > Fácánfélék> Fogoly
Perdix perdix
H: 28-32 cm. Nyílt, sövényekkel vagy más búvóhelyekkel rendelkező mezőgazdasági területek fészkelő madara, a megművelt földeken vagy azok szegélyzónáiban költ; réteken is megtalálható. Magyarországon az állomány nagyarányú csökkenése az 1990-es években megállt. Állandó, talajlakó faj. Társas madár, csapatai szorosan összetartanak. Félénk, ideges természetű. Időben meglapul vagy elszalad. Magokkal, levelekkel táplálkozik. A földön költ.
MEGHATÁROZÁS: tömzsi, kerekded testű és apró, lekerekített fejű madár. Ált. ajkkor figyelhető meg, amikor az egész csapatot felzavarják; ilyenkor mindegyikük egyszerre kel fel, izgatottan szól, és zajos, sebes szárnycsapássorozatokkal, illetve rövid, merev szárnyú siklásokkal alacsonyan halad a föld fölött, majd közelre leszáll. A róluk szerzett benyomás: szürkésbarna madarak rozsdavörös farokkal. Közelebbről megfigyelve csinos madár, narancsos barna pofával és torokkal, gesztenyebarna testoldali sávokkal, finoman sávos hamuszürke mellel és nagy, lópatkó alakú, feketésbarna hasfolttal. Az ivarok hasonlóak (a hím "tisztább", mintázottabb). A tojó hasfoltja kisebb, kevésbé éles. - Juv.: sárgásbarna és szürkésbarna; nincs meg a narancsszínű torok, a szürke mell és a sötét hasfolt. (Inkább fácáncsibére vagy örge fürjre hasonlít, és nem fogolyra.) 2-3,5 hónap után ölti fel az öregéhez hasonló tollruhát.
HANGJA: felszálláskor éles, izgatott, rövid "prri prri prri…" vagy "rick-rick-rick…". Nászhangja (mindkét ivaré) érdes és hirtelen elnyesett "girr-rik", amit néhányszor, közepes közökkel, gyakran éjszaka ismétel.

Forrás: Madárhatározó Mullarney/Svensson/Zetterström/Grant
Park Könyvkiadó

 
video1