Verébalakúak > Rigófélék> Fülemüle
Luscinia megarhynchos
H: 15-16,5 cm. A fülemüle - v.népi nevén csalogány - gyönyörű éneke előkelő helyet biztosított számára az irodalomban és az emberek szívében egyaránt. Dús aljnövényzetű erdőkben és ligetekben, sokszor víz közelében, de szárazabb cserjésekben is költ; néha kertekben és gyümölcsösökben is fészkel. Vonuló (ápr.-szept.), Afrika déli részén telel.
MEGHATÁROZÁS: könnyebb meghallani, mint megpillantani, de ha mégis sikerül, egyszerű színezetű madarat látunk: felül barna, rozsdavörös farokkal és farkcsíkkal, alul szürkéssárgával árnyalt fehéres, a torok világosabb. Feltűnően nagy, fekete szemét gyenge, fehéres szemgyűrű emeli ki. Nagyon hasonlít a nagy fülemülére, néha terepen alig lehet elkülöníteni, de közelről a hátoldal és főleg a farok egy árnyalattal vörösebb, a torok alsó része és a mell pedig nem olyan sötéten felhőzött (de halványszürkés lehet).
HANGJA: hívóhangja kissé emelkedő, hangos "fity" fütty és mély kerregés "kerrr". Éneke hangos, dallamos, igen változatos, viszonylag rövid (2-4 mp-es) strófákkal, közben gyakran ugyanolyan rövid szünetekkel; csattogásába trillákat és tiszta füttyöket is sző; fontos ismertetője, hogy a legtöbbször emelkedő füttysorral kezdődik, "tyú tyú tyú tyü tyü tyí tyí". Éjszaka is szól.

Forrás: Madárhatározó Mullarney/Svensson/Zetterström/Grant
Park Könyvkiadó

 
video1 video2 video3