Bagolyalakúak > Bagolyfélék > Füleskuvik
Otus scops
H: 19-21 cm, SzF: 47-54 cm. Ritkásabb lombos és fenyővel elegyes erdőkben, gyümölcsösökben, templomkertekben, városi parkokban, nagyobb kertekben költ, középhegységekbe is felhúzódik. Vonuló. Európa legdélibb részein és Afrikában, a Szaharától délre telel. Éjjel aktív. Főként rovarokkal táplálkozik. Odúban költ.
MEGHATÁROZÁS: apró termetű, a kuviknál is kisebb. Egyenes tartású, nyugalmi állapotban tollfüle alig látszik (csupán sarkosabbnak tűnik a fejtető), de izgalmában felmereszti (az erdei bagolyhoz hasonló, nyújtott rejtőzködő pózt is ölthet). Szárnya aránylag hosszú és keskeny, röpte alig hullámzó (vö. a kuvikkal). Távolabbról egyszínű barnának (ill. egyedileg változóan vörhenyesnek v. szürkének) tűnik, világos (szürkésfehér) vállsávval, kissé halványabb arccal és alsótesttel. Közelről látszik fekete csíkokból és sávokból, elmosódott fehér pettyekből és vöröses foltokból álló bonyolult mintázata. Szeme sárga.


HANGJA: leggyakoribb hangja egy folyamatosan, 2-3(-4) mp-enként ismételt rövid, mély, könnyen utánozható "tyű" füttyentés, amely kb. 1 km-re elhallatszik; a tojó kissé magasabban szól, a pár gyakran duettezik. A dajkabéka füttye is hasonló, de mechanikusabb hangzású és rövidebb.

Forrás: Madárhatározó Mullarney/Svensson/Zetterström/Grant
Park Könyvkiadó

video1 video2 video3