Bagolyalakúak > Gyöngybagolyfélék > Gyöngybagoly
Tyto alba
H: 33-39 cm, SzF: 80-95 cm. Művelt területek közelében, ligetekben, gyakran falusi templomtornyokban, padlásokon, fák odvában költ. Állandó. Éjszaka és szürkületkor aktív. Fő tápláléka a pocok, cickányok. Elfoglalja a számára kihelyezett odúkat is.
MEGHATÁROZÁS: közepes termetű, karcsú testű, hosszú szárnyú és lábú bagoly. Szív alakú arca világos, szeme sötét. Röpte emlékeztet az erdei fülesbagolyéra, lassú, csapongó és elegáns. Röptében hosszú nyakúnak és rövid farkúnak látszik, lábát szitálás közben gyakran lelógatja. Tollazata jellemzően nagyon világos (a hímeké ált. különösen), ami főként röptében tűnik fel. Változatok: Ny-és D-Európában, ill. a Kanári-szk. nyugati tagjain (főként az alba alfaj), valamint É-Afrikában és a Közel-Keleten (erlangeri) az alsótest szinte tiszta fehér, míg É-, Közép- és K-Európában (guttata), a Kanári-sz. keleti részén (gracilirostris) és Madeirán (schmitzi) narancssárga. A hátoldal mindig szürke és okkersárga.

HANGJA: a tojó (ritkán a hím) pergő rikoltását többször ismétli. A riasztást, egy éles, rekedt visítást, gyakran röptükben hallatják. A nászhang hosszú (kb. 2 mp-ig tartó), fújtató, gyakran ismételt rikoltás. A fiókák elnyújtott, horkolásszerű hangon kérik az eleséget.

Forrás: Madárhatározó Mullarney/Svensson/Zetterström/Grant
Park Könyvkiadó

video1 video2 video3