Sólyomalakúak > Sólyomfélék > Kék vércse
Falco vespertinus
H: 28-34 cm, SzF: 65-76 cm. Vonuló (ápr.-szept./okt.). Afrikában telel. Magyarországon eléggé gyakori fészkelő, főleg az alföld egyes részein. Telepesen költ nyílt, facsoportokkal tarkított területeken, sztyeppeken, rétek mellett. Főleg rovarokkal táplálkozik. Varjúfélék fészkét használja, elsősorban vetési varjak kolóniáin költ.
MEGHATÁROZÁS: közepesen kisméretű sólyomféle, alakja a vörös vércséére és a kabasólyoméra is emlékeztet, attól függően, hogy a farok hosszát hogyan észleljük. Aktív repülése eléggé könnyed szárnycsapásaival sokszor olyan, mint a vörös vércséé, de az a szokása, hogy a rovarokat a levegőben fogja el, erősen emlékeztet a kabasólyomra. Gyakran szitál, leszáll a földre, gyalogol, majd megint szitál stb. - Ad.hím: a sötét kékesszürke test és a fedők, a fakóvörös "gatya" és az alsó farkfedők, valamint a világos ezüstszürke evezők egyedülálló kombinációját mutatja. A viaszhártya és a láb sötétvörös. 1.ny.hím: tollazatában a kékesszürke mennyisége változó, de alulról a szárny kivétel nélkül sávos, mint a fiatalnál, és az alsótest legalább részben vörhenyes. - Ad.tojó: az alsótest gyakorlatilag csíkozatlan világos vörhenyessárga; a hát palaszürke, sötéten keresztsávos; a fej sárgásfehér; a láb és a viaszhártya narancssárga.. - Juv.: az alsótest meleg barnássárga, sötéten csíkos; rövid, sötét bajuszsávot és szemsávot visel; alul a szárnyán feltűnő sötét hátulsó szegély húzódik; a viaszhártya és a láb sárga.
HANGJA: a költési időszakban és a pihenőhelyeken hangos. A hím "kekekeke…" vijjogása ált. gyorsabb és magasabb, mint a tojóé. A hím röptében adott, panaszos "kev kev kev kev…" hangja a kabasólyom hasonló hangjára emlékeztet.

Forrás: Madárhatározó Mullarney/Svensson/Zetterström/Grant
Park Könyvkiadó

Fiatalkori röpképekért kattints!
 
video1 video2 video3 video4 video5