Lappantyúalakúak > Lappantyúfélék > Lappantyú
Caprimulgus europaeus
H: 24-28 cm. SzF: 52-59 cm. Ritkás, homokos talajú fenyvesekben, elegyes és lomberdőkben, tisztások, irtások közelében fészkel, gyakran stárazabb lápok v. fiatalosok mellett. Vonuló (ápr.-szept.), a telet Afrikában tölti.
MEGHATÁROZÁS: a résnyire nyitott szemű, barna, sárgásfehér, szürke és fekete kéregmintázatú lappantyú szinte észrevehetetlenül összeolvad az ággal, amelyen hosszában elnyúlva pihen. Az öreg hím szárnyán és farkának végén oldalt hófehér foltok villannak elő, amelyek a tojóról és az 1. őszi ruhás hímről hiányoznak. A hím torkán oldalt is kicsiny fehér folt látható, amely a tojón gyenge v. hiányzik. Vadászat közben röpte nesztelen, könnyedén csapongó, röviden szitálhat is, vagy hirtelen gyors siklással eltűnik a szemünk elől.
HANGJA: rendszerint csak költési időben, éjszaka hallható. Hívóhangja békaszerű, csengő "tyrrült". "Éneke" messze (akár 1 km-re) hangzó pirregés, amely közelről kereplő és intenzív. Rövid szünetekkel órákon át, szürkülettől hajnalig képes szólni "két ütemben": "tyrrrrrrörrrrrrrörrrrrr…". Ha a tojó a közelbe érkezik, a pirregés "tyorr, tyorr" hangokkal akadozó ritmusúra vált (mint egy lefulladó motor!); udvarláskor szárnyával is tapsol.


Forrás: Madárhatározó Mullarney/Svensson/Zetterström/Grant
Park Könyvkiadó

 
video1 video2 video3 video4 video5