Tyúkalakúak > Fajdfélék> Siketfajd
Tetrao urogallus
H: hím 74-90 cm (a farok kb 25 cm), tojó: 54-63 cm. Öreg fenyvesek állandó madara, kedveli a köves talajú, bogyós bokrokban és mohában bővelkedő erdőket, ahol az öreg fák között lucfenyő és nyár is található, a nyíltabb részeket elkerüli. Látványos, közös dürgése tavasz végén van.
MEGHATÁROZÁS: hatalmas, a hím kb. egyharmadával nagyobb a tojónál. Felszálláskor szárnya nagy robajt csap, hosszabb távú röpte gyors és egyenes, a siklásokat surrogó, sebes szárnycsapások szakítják meg. - Hím: nem valószínű, hogy pusztán mérete miatt bármilyen más fajddal összetéveszthető, emellett nagyon hosszú farka (dürgéskor felcsapja és legyezőszerűen széttárja), nyaka megnyúlt (dürgéskor megmerevedik, a tollak felemelkedbek) és sötét színek jellemzik. Vaskoks, erősen hajlott csőre szalmasárga. Jól látható kerek, fehér foltot visel a szárnyhajlatánál. Jellegzetes, hogy hosszú összezárt egyenes farokkal és hosszú, vastag, kinyújtott nyakkal repül, ezért arányaiban szárnya kicsinek tűnik. - Tojó: jól érzékelhetően kisebb a hímnél, de még így is határozottan nagyobb a nyírfajd tojónál. A méretkülönbség ellenére a két faj hasonlít egymásra és összetéveszthető, mert mindkettő barna, sötéten sávos és hasonló élőhelyen fordul elő. A siketfajd megkülönböztethető, mert: a torok és a mell felső része mintázat nélküli narancsbarna, a válltollak fehér foltjai jobban látható csíkká állnak össze, gyakran kissé világosabb és vörhenyesebb tollazatú, farka kissé hosszabb, lekerekítettebb, némileg vörhenyesebb.
HANGJA: a hímek esti gyülekezéskor korrogó, öblös "ko-krerk-korohr" hangokat és ezek változatait adják. A tojó leggyakrabban fáról, lassan ismételt, kotyogó "grak" hangon szól, gyakran a dürgési időszak csúcsán (északon május elején). Hajnalban dürög, először egy fa tetején, majd csapatban a földön; kattogó, dupla hangokkal kezd, melyek egy "dugóhúzószerű" hanggá gyorsulnak fel, amit rögtön finom, köszörülő sziszegés követ, a földön dürgő hímek időnként - utolsó elemként - zajosan rezegtetik szárnyukat. Az egész ének 5-7 másodpercig tart, legfeljebb 200-300 méterre hallatszik el.

Forrás: Madárhatározó Mullarney/Svensson/Zetterström/Grant
Park Könyvkiadó

 
video1 video2 video3