Verébalakúak > Rigófélék> Szőlőrigó
Turdus iliacus
H: 19-23 cm. Az é-európai fenyőerdők jellegzetes madara, de megtalálható a dombvidéki nyíresekben és a fűzzónákban is; elterjedésének déli határán elegyes erdőkben, fiatalosokban is költ, gyakran víz közelében. Hazánkban rendszeres átvonuló és áttelelő erdőszéleken, parkokban, ártéri erdőkben stb., elsősorban a fenyőrigócsapatok közé vegyülve. Félénk természetű.
MEGHATÁROZÁS: kis termetű (énekes rigó méretű), zömök, elég rövid farkú és nagy fejű. Fehéres szemöldöksávja és pofa alatti sávja van; ültében is látszik a testoldal, reptében pedig a szárnybélés mélyvörös színezete (vörösebb az énekes rigóénál). A nemek hasonlóak.
HANGJA: vonuláskor magas, elnyújtott "szrrííí" hangot ad; késő ősszel gyakran éjszaka is hallani, még a városok fölött is. Orrhangú "gakk"-ot is hallat. Riasztása rekedtes, szidalmazásszerű "tret-tret-tret-tret…". Éneke egyedenként igen eltérő lehet, de ugyanaz a madár mindig ugyanúgy énekel; hangszínéről és struktúrájáról ismerhető fel; rövid strófákból áll, 3-6 mp-es szünetekkel, eleje hangos, szavakkal könnyen visszaadható, majd egy lágy, vékonyhangú csicsergés követi; gyakori bevezető hangsor pl. egy ereszkedő "csirre csürre csörre", egy emelkedő "tru-tra-tro-trü-tri", és lágy, karmazsinpirókszerű "vigye-vígyü", egy rövid, panaszos "trüi trai" és tisztán csengő "tüllüllülllülllülllülll…" stb. A vonuló csapatok pihenőhelyükön néha lármás, magas hangon kórusban szólnak.

Forrás: Madárhatározó Mullarney/Svensson/Zetterström/Grant
Park Könyvkiadó

 
video1 video2 video3